Jak działają pompy ciepła?

Jak działają pompy ciepła?

Poszukiwanie efektywnych, ekologicznych i oszczędnych energetycznie systemów ogrzewania i chłodzenia staje się dla wielu osób priorytetem. Poznaj różne rodzaje pomp ciepła i zasady ich działania. 


 

Różne rodzaje pomp ciepła 

 

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, z których każdy został stworzony do efektywnego pozyskiwania energii termicznej z konkretnego źródła. Pompy ciepła można podzielić na urządzenia: 

  • powietrze-powietrze — pobierają ciepło z powietrza atmosferycznego i przekazują je do pomieszczeń w formie nadmuchu. Przykładem takich urządzeń są klimatyzatory Aircon All Easy czy OASIS

  • powietrze-woda — pobierają z powietrza energię cieplną i przekazują ją do systemu grzewczego, w którym medium jest woda (takiego jak ogrzewanie podłogowe). W naszej ofercie znajdziesz wydajne pompy ciepła z serii IMPACT, które osiągają klasę SCOP równą A+++ 

  • gruntowe — pobierają energię cieplną z gruntu, aby przekazać ją do bufora c.w.u. oraz instalacji grzewczej. 

 

Dzięki różnym rodzajom pomp ciepła można dostosować system ogrzewania i chłodzenia do konkretnych warunków i potrzeb. 

 

Jak działają pompy ciepła? 

 

Zasada działania pompy ciepła opiera się na wykorzystaniu praw termodynamiki. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że urządzenie wykorzystuje różnice temperatur do przenoszenia ciepła z jednego obszaru do drugiego. 

Nie ulega wątpliwości, że pompy ciepła są bardziej efektywne i ekologiczne niż tradycyjne systemy oparte na spalaniu paliw kopalnych. Poniżej znajdziesz krótkie omówienie wyjaśniające, na czym polega działanie pomp ciepła i poznasz zasady działania każdego typu urządzeń. 

 

Zasada działania pompy ciepła powietrze-powietrze 

 

Pompa ciepła powietrze-powietrze, czyli klimatyzatory, to jeden z najpopularniejszych typów na naszym rynku. W trybie grzewczym podgrzany czynnik chłodniczy, będący w formie gazowej, odparowuje i dostaje się do sprężarki. Pod wpływem wysokiego ciśnienia zwiększa swoją temperaturę. Następnie jest wprowadzany do wewnętrznej jednostki i nawiewa ciepło wprost do pomieszczenia. 

  • Wysokiej jakości urządzenia Aircon działają w trybie chłodzenia lub ogrzewania. Powietrzna pompa ciepła z powodzeniem może więc pełnić funkcję klimatyzacji. 

 

Zasada działania pompy ciepła powietrze-woda 

 

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda? W dużym uproszczeniu proces ten wygląda następująco: 

  • Czynnik chłodniczy w formie cieczy absorbuje ciepło z pobranego powietrza. W wyniku tego procesu czynnik odparowuje, zmieniając formę w gazową. 

  • Następnie jest sprężany przez sprężarkę, co podnosi jego temperaturę. Nagrzany gaz jest kierowany do wewnętrznego wymiennika ciepła, gdzie oddaje zgromadzoną energię cieplną. 

  • Czynnik chłodniczy, który oddał ciepło, w skraplaczu przechodzi z formy gazowej w ciekłą i cały proces zaczyna się od nowa. 

 

Pompy ciepła powietrze-woda są najbardziej efektywne w klimacie umiarkowanym, na przykład w Polsce. Znakomicie sprawdzają się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i większych budynkach użyteczności publicznej. 

W ofercie Aircon znajdziesz wiele urządzeń typu powietrze-woda. Niektóre z nich (np. pompy IMPACT MONO oraz IMPACT All In One) zaprojektowano z myślą o użytkownikach domowych. Z kolei mocne pompy AQUA THERMAL SUPER efektywnie ogrzewają obiekty o dużej kubaturze, m.in. szpitale, galerie handlowe czy hale magazynowe. 

 

Zasada działania pompy ciepła gruntowej 

 

Jak działa pompa ciepła gruntowa? W trakcie montażu gruntowej pompy ciepła niezbędne jest umieszczenie wymiennika gruntowego na odpowiedniej głębokości pod powierzchnią ziemi. Czasami konieczne jest też wykonanie odwiertów. 

  • Wymiennik gruntowy przyjmuje postać rur wykonanych z tworzywa sztucznego. Rury te są wypełniane mieszanką wody z płynem niezamarzającym, na przykład glikolem lub alkoholem. 

  • Mieszanka krąży w rurach, absorbując ciepło z ziemi, a następnie kieruje się do wymiennika ciepła w pompie ciepła. 

  • Energia pozyskana z ziemi jest przekazywana czynnikowi chłodniczemu, który pod wpływem podgrzewania, zmienia swój stan skupienia z ciekłego na gazowy. 

  • Następnie jest kierowany do sprężarki, gdzie jego temperatura zostaje zwiększona. 

  • W skraplaczu gorący gaz oddaje zgromadzone ciepło do systemu grzewczego w domu, wykorzystując podłogowe ogrzewanie lub grzejniki. 

  • Ciepło trafia ponadto do zasobnika wody, podgrzewając ją do użytku domowego. 

 

Jak działa pompa ciepła w zimie? 

 

Często pojawiają się pytania: jak działa pompa ciepła do ogrzania domu i czy pompy ciepła działają efektywnie w zimie. Odpowiedź brzmi: tak, pompy ciepła potrafią pozyskiwać ciepło nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych. W trybie grzewczym pobierają energię cieplną z zimnego powietrza atmosferycznego, dzięki czemu są skuteczne nawet w czasie mroźnych miesięcy. 

 

Jak działa pompa ciepła z fotowoltaiką? 

 

Każdą pompę ciepła można połączyć z fotowoltaika, a taka inwestycja naprawdę się opłaca! Panele PV produkują darmową energię ze słońca i wykorzystują ją do zasilania pompy ciepła. To prosty sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną w domach jednorodzinnych i obiektach komercyjnych. 

Wszystkie pompy ciepła oferowane przez Aircon mogą być zasilane energią produkowaną przez fotowoltaikę. Co więcej, na ich zakup i montaż można uzyskać atrakcyjne dofinansowanie! 

 

Jaką pompę ciepła wybierzesz?

 

Pompy ciepła to wydajne i ekologiczne rozwiązania, odpowiadające na współczesne potrzeby budownictwa jedno- i wielorodzinnego. Szeroki wybór typów i modeli pozwala dostosować urządzenie do warunków technicznych i preferencji użytkowników. 

 

Chcesz zaproponować klientom wydajną pompę ciepła? Eksperci Aircon pomogą Ci dopasować rozwiązanie, które najbardziej odpowiada ich potrzebom.

Sprawdź również