Jak działają pompy ciepła?

Jak działają pompy ciepła?

Poszukiwanie efektywnych, ekologicznych i oszczędnych energetycznie systemów ogrzewania i chłodzenia staje się dla wielu osób priorytetem. Poznaj różne rodzaje pomp ciepła i zasady ich działania. 


 

Różne rodzaje pomp ciepła 

 

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, z których każdy został stworzony do efektywnego pozyskiwania energii termicznej z konkretnego źródła. Pompy ciepła można podzielić na urządzenia: 

 • powietrze-powietrze — pobierają ciepło z powietrza atmosferycznego i przekazują je do pomieszczeń w formie nadmuchu. Przykładem takich urządzeń są klimatyzatory Aircon All Easy czy OASIS

 • powietrze-woda — pobierają z powietrza energię cieplną i przekazują ją do systemu grzewczego, w którym medium jest woda (takiego jak ogrzewanie podłogowe). W naszej ofercie znajdziesz wydajne pompy ciepła z serii IMPACT, które osiągają klasę SCOP równą A+++ 

 • gruntowe — pobierają energię cieplną z gruntu, aby przekazać ją do bufora c.w.u. oraz instalacji grzewczej. 

 

Dzięki różnym rodzajom pomp ciepła można dostosować system ogrzewania i chłodzenia do konkretnych warunków i potrzeb. 

 

Jak działają pompy ciepła? 

 

Zasada działania pompy ciepła opiera się na wykorzystaniu praw termodynamiki. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że urządzenie wykorzystuje różnice temperatur do przenoszenia ciepła z jednego obszaru do drugiego. 

Nie ulega wątpliwości, że pompy ciepła są bardziej efektywne i ekologiczne niż tradycyjne systemy oparte na spalaniu paliw kopalnych. Poniżej znajdziesz krótkie omówienie wyjaśniające, na czym polega działanie pomp ciepła i poznasz zasady działania każdego typu urządzeń. 

 

Zasada działania pompy ciepła powietrze-powietrze 

 

Pompa ciepła powietrze-powietrze, czyli klimatyzatory, to jeden z najpopularniejszych typów na naszym rynku. W trybie grzewczym podgrzany czynnik chłodniczy, będący w formie gazowej, odparowuje i dostaje się do sprężarki. Pod wpływem wysokiego ciśnienia zwiększa swoją temperaturę. Następnie jest wprowadzany do wewnętrznej jednostki i nawiewa ciepło wprost do pomieszczenia. 

 • Wysokiej jakości urządzenia Aircon działają w trybie chłodzenia lub ogrzewania. Powietrzna pompa ciepła z powodzeniem może więc pełnić funkcję klimatyzacji. 

 

Zasada działania pompy ciepła powietrze-woda 

 

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda? W dużym uproszczeniu proces ten wygląda następująco: 

 • Czynnik chłodniczy w formie cieczy absorbuje ciepło z pobranego powietrza. W wyniku tego procesu czynnik odparowuje, zmieniając formę w gazową. 

 • Następnie jest sprężany przez sprężarkę, co podnosi jego temperaturę. Nagrzany gaz jest kierowany do wewnętrznego wymiennika ciepła, gdzie oddaje zgromadzoną energię cieplną. 

 • Czynnik chłodniczy, który oddał ciepło, w skraplaczu przechodzi z formy gazowej w ciekłą i cały proces zaczyna się od nowa. 

 

Pompy ciepła powietrze-woda są najbardziej efektywne w klimacie umiarkowanym, na przykład w Polsce. Znakomicie sprawdzają się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i większych budynkach użyteczności publicznej. 

W ofercie Aircon znajdziesz wiele urządzeń typu powietrze-woda. Niektóre z nich (np. pompy IMPACT MONO oraz IMPACT All In One) zaprojektowano z myślą o użytkownikach domowych. Z kolei mocne pompy AQUA THERMAL SUPER efektywnie ogrzewają obiekty o dużej kubaturze, m.in. szpitale, galerie handlowe czy hale magazynowe. 

 

Zasada działania pompy ciepła gruntowej 

 

Jak działa pompa ciepła gruntowa? W trakcie montażu gruntowej pompy ciepła niezbędne jest umieszczenie wymiennika gruntowego na odpowiedniej głębokości pod powierzchnią ziemi. Czasami konieczne jest też wykonanie odwiertów. 

 • Wymiennik gruntowy przyjmuje postać rur wykonanych z tworzywa sztucznego. Rury te są wypełniane mieszanką wody z płynem niezamarzającym, na przykład glikolem lub alkoholem. 

 • Mieszanka krąży w rurach, absorbując ciepło z ziemi, a następnie kieruje się do wymiennika ciepła w pompie ciepła. 

 • Energia pozyskana z ziemi jest przekazywana czynnikowi chłodniczemu, który pod wpływem podgrzewania, zmienia swój stan skupienia z ciekłego na gazowy. 

 • Następnie jest kierowany do sprężarki, gdzie jego temperatura zostaje zwiększona. 

 • W skraplaczu gorący gaz oddaje zgromadzone ciepło do systemu grzewczego w domu, wykorzystując podłogowe ogrzewanie lub grzejniki. 

 • Ciepło trafia ponadto do zasobnika wody, podgrzewając ją do użytku domowego. 

 

Jak działa pompa ciepła w zimie? 

 

Często pojawiają się pytania: jak działa pompa ciepła do ogrzania domu i czy pompy ciepła działają efektywnie w zimie. Odpowiedź brzmi: tak, pompy ciepła potrafią pozyskiwać ciepło nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych. W trybie grzewczym pobierają energię cieplną z zimnego powietrza atmosferycznego, dzięki czemu są skuteczne nawet w czasie mroźnych miesięcy. 

 

Jak działa pompa ciepła z fotowoltaiką? 

 

Każdą pompę ciepła można połączyć z fotowoltaika, a taka inwestycja naprawdę się opłaca! Panele PV produkują darmową energię ze słońca i wykorzystują ją do zasilania pompy ciepła. To prosty sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną w domach jednorodzinnych i obiektach komercyjnych. 

Wszystkie pompy ciepła oferowane przez Aircon mogą być zasilane energią produkowaną przez fotowoltaikę. Co więcej, na ich zakup i montaż można uzyskać atrakcyjne dofinansowanie! 

 

Jaką pompę ciepła wybierzesz?

 

Pompy ciepła to wydajne i ekologiczne rozwiązania, odpowiadające na współczesne potrzeby budownictwa jedno- i wielorodzinnego. Szeroki wybór typów i modeli pozwala dostosować urządzenie do warunków technicznych i preferencji użytkowników. 

 

Chcesz zaproponować klientom wydajną pompę ciepła? Eksperci Aircon pomogą Ci dopasować rozwiązanie, które najbardziej odpowiada ich potrzebom.

Sprawdź również

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe) w trzech głównych celach: by analizować statystyki ruchu na stronie, by kierować do Ciebie reklamy w innych miejscach w internecie, by wyświetlać Ci filmy na naszej stronie. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.