Jaki klimatyzator najlepszy do grzania?

Jaki klimatyzator najlepszy do grzania?

Podstawową funkcją klimatyzatora jest chłodzenie. Nowoczesne urządzenia oferują jednak znacznie więcej możliwości. Jedną z najważniejszych jest zaś ogrzewanie. Zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem? Sprawdź, jak wybrać klimatyzator do ogrzewania.


Czy warto kupić klimatyzator z ogrzewaniem?

Klimatyzatory z funkcją ogrzewania to zaawansowane technologicznie systemy, które dbają o komfort termiczny przez cały rok. Latem zapewnią wytchnienie od upałów, z kolei w chłodne miesiące ogrzeją wybrane pomieszczenie lub cały budynek. Jakie jeszcze mają zalety?

 

  • nie emitują szkodliwych substancji, dlatego są ekologiczne,

  • mogą działać jako system wspomagający lub jedyne źródło ogrzewania,

  • są łatwe w obsłudze i nie wiążą się z żadnymi, dodatkowymi obowiązkami,

  • dzięki filtrom dbają o jakość powietrza.

 

Powyższe czynniki sprawiają, że coraz więcej osób korzysta z ogrzewania przy pomocy klimatyzatorów. Aby dobrze spełniły swoją funkcję, musisz jednak wiedzieć, który system sprawdzi się najlepiej.

 

Klimatyzator do ogrzewania: rodzaje

Decydując, jaki klimatyzator do ogrzewania będzie odpowiedni, należy w pierwszej kolejności, zastanowić się, jaki ma być zakres jego działania. W zależności od tego ilu pomieszczeniom ma zapewnić ciepło, możesz wybrać urządzenie:

 

  • typu Split — składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, ogrzeje jedno pomieszczenie,

  • typu MultiSplit — do jednostki zewnętrznej jest podłączonych kilka jednostek wewnętrznych, przez co można dostarczyć ciepło do kilku pomieszczeń,

  • VRF — modułowy system klimatyzacji, umożliwiający pełną integrację z budynkiem, stosowany m.in. w przemyśle.

 

Trzeba przemyśleć również kwestię lokalizacji klimatyzatora. Najpopularniejsze są urządzenia ścienne, których instalacja nie jest skomplikowana i nie wymaga większej ingerencji w strukturę budynku. W dużych, otwartych pomieszczeniach częściej stosuje się za to klimatyzatory kasetonowe lub kanałowe, zapewniające równomierne rozprowadzanie ciepła. 
 

Klimatyzator do ogrzewania domu

Planując ogrzewanie pomieszczenia lub budynku klimatyzatorem, trzeba też wziąć pod uwagę specyfikę danego miejsca. Inne urządzenia będą bowiem odpowiednie w użytku domowym niż komercyjnym. W pierwszym przypadku istotna jest wysoka estetyka i cicha praca, dlatego najlepsze klimatyzatory z funkcją grzania do domu lub mieszkania to urządzenia typu Split i MultiSplit

 

Klimatyzator w budownictwie komercyjnym

Przestrzenie biurowe zazwyczaj są wysokie oraz mają większą powierzchnię. Dobranie urządzenia, które będzie w stanie ogrzać całe pomieszczenie może wydawać się więc trudne. Dobrym wyborem jest w tej sytuacji klimatyzacja z serii Office, np. kasetonowa kompaktowa z 4-stronnymi wlotami powietrza. Szeroka gama funkcji standardowych (np. „ciepły start” i timer) oraz opcjonalnych (np. sterowanie WiFi) pomagają dopasować klimatyzator z funkcją grzania do swoich potrzeb.

W przypadku budynków użyteczności publicznej znakomicie sprawdza się z kolei system VRF. Na uwagę zasługuje tutaj jeden z najnowocześniejszych na rynku systemów ONE PRO+ od MDV. Agregat o wydajności od 7,2 aż do 90 kW zapewnia optymalną pracę w pomieszczeniach o różnej wielkości. Wiele zabezpieczeń to zaś gwarancja niezawodności (w przypadku awarii jednego z wentylatorów, system nadal działa). 

 

Klimatyzator z grzaniem: ważne funkcje

Wybierając klimatyzator z ogrzewaniem (szczególnie, jeśli ma być jedynym źródłem ciepła), trzeba zwrócić uwagę na wydajność jego pracy w niskich temperaturach. Przykład? Klimatyzator BLUE XT działa, nawet kiedy mróz sięga -30⁰C, gwarantując ciepło w skrajnych sytuacjach pogodowych. Grzanie 8⁰C zapobiega także wychłodzeniu podczas długiej nieobecności (utrzymuje minimalną temperaturę 8⁰C). 

Klimatyzator z grzaniem powinien być też ekonomiczny. Istotną kwestią jest zatem klasa energooszczędności. Najwyższą, A+++ posiada m.in. model OASIS, który pozwala na jeszcze większe oszczędności dzięki trybowi pracy Eco.

Sporym problemem w sezonie grzewczym są także roztocza, dlatego dobrze, żeby klimatyzator zadbał o jakość powietrza. Aroma od MDV ma w standardzie jonizator i filtr aromatyczny. Eliminuje dzięki temu nieprzyjemne zapachy i zapewnia świeży, jaśminowy aromat.

Klimatyzatory to multifunkcyjne systemy, pracujące w ekologiczny i wydajny sposób. Nie wiesz, który będzie najlepszy w Twoim przypadku? Aircon to dystrybutor marki MDV w Polsce: zaufaj naszemu ponad 20-letniemu doświadczeniu i skorzystaj z pomocy profesjonalnych konsultantów.

Sprawdź również

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe) w trzech głównych celach: by analizować statystyki ruchu na stronie, by kierować do Ciebie reklamy w innych miejscach w internecie, by wyświetlać Ci filmy na naszej stronie. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.