Współpraca pomp ciepła z innymi systemami grzewczymi

Współpraca pomp ciepła z innymi systemami grzewczymi

Pompy ciepła to popularne rozwiązanie, które jest coraz częściej wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym, komercyjnym i przemysłowym. Ich zastosowanie jest tym większe, że mogą stanowić samodzielne źródło ciepła lub działać w modelu hybrydowym. Jak wygląda taka współpraca: systemy grzewcze a pompy ciepła?


 

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła to ekologiczny sposób ogrzewania pomieszczeń. Jak pracują takie systemy ogrzewania? Podstawą ich działania jest przeniesienie ciepła, które jest odbierane ze źródła dolnego oraz przekazywane do górnego. Źródłem dolnym może być energia zawarta np. w powietrzu lub wodzie. Są to zatem ekologiczne systemy opierające się o odnawialnych źródłach energii.

Powietrze to najłatwiej dostępne źródło, dlatego bazujące na nim pompy ciepła cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Ich zalety, poza bezemisyjną pracą, to również niezawodność, prosta obsługa oraz niższe zużycie energii elektrycznej niż w przypadku konwencjonalnego ogrzewania elektrycznego. Energia pozyskana ze środowiska to wydajne źródło ciepła, które zmniejsza emisję zanieczyszczeń i umożliwia precyzyjne ustawienie temperatury. Przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu takiego ogrzewania, warto jednak przemyśleć, jaką zależność mają system grzewczy a pompa ciepła.

 

Układy mono i biwalentne

Jak pracuje pompa ciepła z systemami grzewczymi? Jeśli pompa ciepła jest jedynym źródłem ogrzewania w danym budynku, mówimy o układzie monowalentnym. Często są spotykane także układy biwalentne, w których poza pompą ciepła do ogrzewania używa się kotła gazowego, olejowego czy też peletowego lub grzałki elektrycznej. Biwalentne systemy dzieli się ponadto na:

 

  • układy alternatywne – po spadku temperatury poniżej ustalonej wartości, pompa wyłącza się i działa wyłącznie drugie urządzenie,

  • układy równoległe – kiedy dojdzie do obniżenia temperatury do określonej wysokości, pompa cały czas pracuje, a drugi system pełni rolę wspomagającą.

 

Czy każda pompa ciepła może pracować w układzie biwalentnym? Wybierając odpowiednie urządzenie, trzeba zwrócić uwagę, czy pozwala ono na przyłączenie i sterowanie dodatkowym źródłem ciepła. Doskonałym przykładem są pompy Impact marki MDV, które mogą pracować zarówno z kotłem gazowym, jak i innymi systemami grzewczymi. 
 

 

Fotowoltaika

Dbając o środowisko, warto pomyśleć o całkowicie bezemisyjnym systemie grzewczym. Nie będzie to trudne, ponieważ pompy ciepła Impact umożliwiają sterowanie systemem solarnym. Wystarczy wybrać na sterowniku funkcję źródła solarnego, aby zyskać kontrolę nad instalacją. Co ważne, jeśli przygotowanie c.w.u. (ciepła woda użytkowa) będzie wspierane przez kolektory, ograniczy się udział pompy, co generuje kolejne oszczędności. Sterowanie instalacją może odbywać się z poziomu aplikacji mobilnej, a zaawansowane funkcje pozwolą też ustawić inną temperaturę w każdym pomieszczeniu.

 

Grzejniki

Czy pompa ciepła i grzejniki to dobre połączenie? Współpraca pomp z grzejnikami może być wyjątkowo korzystna. Istotny jest tu jednak ich rodzaj. Najlepiej sprawdzają się grzejniki niskotemperaturowe, które skutecznie rozprowadzają ciepło, nawet kiedy jest do nich doprowadzana woda o niskiej temperaturze. Dlaczego to ważne? Pompy ciepła pracują najefektywniej przy niewielkiej różnicy temperatur między medium grzewczym a źródłem ciepła. Dobrym wyborem będą więc grzejniki klimakonwektorowe i kanałowe. Grzejniki żeliwne wymagają zaś podjęcia niezbędnych kroków (m.in. instalacji bufora cieplnego), które zoptymalizują ich pracę.

 

Czy warto łączyć różne systemy grzewcze?

Biwalentne systemy grzewcze są efektywne energetycznie oraz zapewniają wysoki komfort cieplny. Mogą też prowadzić do obniżenia kosztów ogrzewania, a nowoczesne funkcje (np. dezynfekcja, tryb wakacyjny, cicha praca i szybkie podgrzewanie c.w.u.) dbają o jak największą wygodę użytkowników. W przypadku pomp ciepła Impact, znalezienie urządzenia idealnie dobranego do Twoich potrzeb nie będzie trudne. Dostępna jest choćby zintegrowana gotowa do podłączenia do instalacji jednostka, czyli Impact Mono. Zestaw składający się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, czyli Impact Split, wymaga z kolei mniej przestrzeni. Pompa Impact All in One posiada zaś zintegrowany zasobnik, co znacznie zaoszczędzone miejsce. Jak dobrać najlepsze urządzenie? Skontaktuj się ze specjalistami Aircon i dowiedz się więcej na temat pomp MDV.

 

Sprawdź również

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe) w trzech głównych celach: by analizować statystyki ruchu na stronie, by kierować do Ciebie reklamy w innych miejscach w internecie, by wyświetlać Ci filmy na naszej stronie. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.