Pompa ciepła a ogrzewanie gazowe - co wybrać?

Pompa ciepła a ogrzewanie gazowe - co wybrać?

Pompa ciepła i ogrzewanie gazowe to jedne z najczęściej wybieranych źródeł grzewczych. Są wykorzystywanie nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale i komercyjnym, gdzie równie istotna jest skuteczność oraz efektywność ogrzewania. Co będzie korzystniejsze: pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe? Sprawdź najważniejsze argumenty.


Pompa ciepła i ogrzewanie gazowe — różnice

Zastanawiając się, co lepsze, pompa ciepła czy piec gazowy, należy na początek przyjrzeć się technologiom, jakie za nimi stoją. Ogrzewanie gazowe to znany od dziesięcioleci system, w którym ciepło jest wytwarzane w wyniku spalania paliw kopalnych. Cały proces odbywa się w kotle gazowym, a uzyskane ciepło jest przekazywane do wody.

Pompa ciepła to z kolei nowoczesny systemem grzewczy, zasilany energią elektryczną. Urządzenie pobiera ciepło ze środowiska zewnętrznego (np. powietrza w przypadku powietrznej pompy ciepła), a następnie przekazuje je do wnętrza budynku. Pompy ciepła mogą być zintegrowane, jak np. Impact Mono lub zbudowane z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej jak Impact Split. Dostępne są też urządzenia ze wbudowanym zasobnikiem c.w.u. (np. Impact All in One). 

Ogrzewanie gazowe — wady i zalety

Porównanie ogrzewania gazowego z pompą ciepła wymaga rozpatrzenia wad i zalet każdego rozwiązania. Jak wypada gaz? Piec gazowy szybko ogrzewa pomieszczenie nawet w niskich temperaturach oraz jest bardzo trwały. Rozwiązanie nie jest jednak neutralne dla klimatu, a ceny gazu podlegają w ostatnim czasie sporym wahaniom, co utrudnia ustalenie precyzyjnych kosztów. W przypadku przerw w dostawie gazu ogrzewanie może być też niemożliwe do zrealizowania.

Czy warto zdecydować się na ogrzewanie gazowe? Wady i zalety pokazują, że jest to stosunkowo wygodne rozwiązanie, cechujące się łatwą regulacją temperatury. Zastanawiając się nad nim, należy jednak wziąć pod uwagę, że gaz jest substancją łatwopalną i wybuchową. Do kalendarza trzeba zatem wpisać regularne przeglądy i konserwacje.

Pompa ciepła — wady i zalety

Pompa ciepła to energooszczędny i efektywny sposób na ogrzanie budynku. Np. w przypadku pomp Impact klasa sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń to A+++. Dlaczego jeszcze dobrym wyborem będzie pompa ciepła? Wady i zalety to m.in.:

  • wszechstronność, ponieważ nie tylko ogrzewa pomieszczenie, ale także podgrzewa wodę użytkową oraz pracuje w trybie chłodzenia.

  • ekologiczność — nie emituje szkodliwych substancji,

  • żywotność — składa się z najwyższej jakości komponentów,

  • nowoczesność — funkcje, takie jak monitorowanie zużycia energii, tryb ECO i szybkiego podgrzewania c.w.u.

Problemem nie jest też dopasowanie mocy i typu pompy do wielkości oraz specyfiki budynku. W przypadku miejsc komercyjnych, dobry wyborem jest choćby Aqua Thermal Super, gdzie podłączone kaskadowo urządzenia mogą osiągnąć łączną moc aż 2 MW. Wady? Instalacja wymaga większego wkładu finansowego, a także niezbędne jest wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni (w zależności od urządzenia).

Ogrzewanie gazowe a pompa ciepła — porównanie

Jednym z ważniejszych czynników, które bierze się pod uwagę, wybierając system grzewczy, jest ekonomika jego pracy. Jak porównać koszt ogrzewania gazem a pompą ciepła? Pod względem ceny inwestycji, taniej wypada kocioł gazowy. Zakup pompy ciepła to większy wydatek, ale możesz za to znacznie zaoszczędzić na codziennej eksploatacji. Trudno bowiem przewidzieć, ile będą w przyszłości wynosić ceny gazu. Pompy ciepła działają też w licznych trybach (np. wakacyjnym), co dodatkowo minimalizuje koszty.

O czym jeszcze pamiętać, decydując, co będzie lepsze: ogrzewanie gazem czy pompą ciepła? Nie bez znaczenia jest też funkcjonalność całego systemu oraz wygoda obsługi. Niekwestionowanym liderem jest tutaj pompa ciepła, która jest bezobsługowa i przyjazna w użytkowaniu, a także kompleksowo zadba o komfort termiczny w całym budynku.

Rozwiązanie idealnie dobrane do potrzeb

Stojąc przed wyborem: ogrzewanie gazowe a pompa ciepła należy przeanalizować wiele czynników, takich jak wydajność energetyczna, koszt eksploatacji oraz bezpieczeństwo. Szukając przyszłościowych i ekologicznych rozwiązań, warto przyjrzeć się bliżej pompom ciepła. W Aircon znajdziesz różne rodzaje pomp, które bez problemu dopasujesz do rodzaju inwestycji. Skorzystaj z pomocy fachowców i wybierz urządzenie, które zatroszczy się o efektywne, skuteczne i ekonomiczne ogrzewanie.

Sprawdź również