Serwisowanie, konserwacja i czyszczenie klimatyzacji domowej — jak często?

Serwisowanie, konserwacja i czyszczenie klimatyzacji domowej — jak często?

Zainteresowanie nowoczesnymi klimatyzatorami wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Jednak sprzedaż i montaż urządzenia to nie wszystko. Klimatyzatory muszą być regularnie serwisowane, konserwowane i czyszczone. Jak często należy wykonywać takie czynności oraz gdzie warto szukać pomocy w razie wystąpienia poważnej awarii?


 

Jak często wykonuje się przegląd klimatyzacji domowej?

Wielu klientów zapomina o regularnym serwisowaniu klimatyzacji domowej, a to duży błąd. Zanieczyszczona klimatyzacja prowadzi do pogorszenia jakości powietrza w pomieszczeniu, może słabiej działać, a nawet powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne. 

Dzieje się tak, ponieważ skraplająca się z powietrza woda, która osadza się na elementach klimatyzatorów, zawiera grzyby oraz bakterie. Tymczasem wewnątrz klimatyzatora panuje wilgotne środowisko, które sprzyja ich dalszemu rozwojowi, a także może prowadzić do powstania pleśni.

 

Regularny przegląd, dezynfekcja i odgrzybianie klimatyzacji to skuteczny sposób na utrzymanie urządzenia w idealnym stanie. Serwis klimatyzacji domowej warto proponować klientom co najmniej 2 razy do roku — na wiosnę i jesienią. 

Po czyszczeniu urządzenie będzie zdecydowanie lepiej działać, a dodatkowo jest to świetna okazja, aby sprawdzić stan poszczególnych podzespołów, wymienić filtry lub wykonać inne niezbędne czynności, dzięki którym klimatyzator doskonale posłuży użytkownikom przez lata.

 

Jak wyczyścić klimatyzację w domu?

Czyszczenie klimatyzacji domowej powinno być wykonane przez specjalistę, który wie, jak zrobić to w sposób prawidłowy i bezpieczny. Zachowanie środków bezpieczeństwa jest szczególnie istotne, gdy klimatyzator znajduje się wysoko na ścianie. Dezynfekcja klimatyzacji domowej może zostać wykonana jedną z wymienionych niżej metod:

 

  • metoda ozonowania — ta metoda pozwala na odświeżenie trudno dostępnych elementów i umożliwia dogłębne odgrzybienie klimatyzacji domowej,

  • metoda ultradźwiękowa — polega na tym, że do urządzenia wprowadza się płyn dezynfekujący, a następnie fachowiec oddziałuje na klimatyzator urządzeniem emitującym dźwięki o odpowiedniej częstotliwości,

  • metoda piankowa — w przypadku tej metody parownik spryskuje się pianką grzybobójczą za pomocą specjalnego wężyka.

 

Jak często odgrzybiać klimatyzację w domu?

Częstotliwość odgrzybiania klimatyzacji i wymiany filtrów powinna być uzależniona od częstości użytkowania klimatyzatora. Producenci zwykle zalecają, aby odgrzybianie przeprowadzać dwa razy do roku, a wymianę filtrów raz na trzy miesiące. Jednak jeśli klient zauważy, że z klimatyzacji wydobywa się brzydki zapach lub urządzenie słabiej pracuje, warto zlecać wykonanie tych czynności częściej.

 

Rola filtrów w klimatyzatorze

W klimatyzatorach filtry pełnią istotną rolę w eliminacji pyłków, kurzu oraz innych zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu wewnątrz pomieszczenia. Niektóre z nowoczesnych klimatyzatorów posiadają funkcję przypominającą o konieczności wymiany filtrów. Na wyświetlaczu pojawia się wtedy odpowiedni symbol, który informuje o konieczności podjęcia działań w celu zapewnienia prawidłowej pracy urządzenia. Przydatna jest również opcja samooczyszczania jednostki wewnętrznej. Ta funkcja po zakończeniu pracy klimatyzatora pozwala na osuszenie wymiennika wewnętrznego, co zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni.

 

Serwis klimatyzacji — dołącz do Strefy Partnera!

Prawidłowa konserwacja klimatyzacji to podstawa, jeśli chcesz, żeby klienci chętnie korzystali z Twoich usług i polecali je znajomym. Jeśli zajmujesz się sprzedażą lub instalacją urządzeń klimatyzacyjnych, możesz dołączyć do naszej Strefy Partnera. W ten sposób zyskasz:

 

  • dostęp do dokumentacji oraz wyszukiwarki kodów błędów,

  • możliwość zgłaszania reklamacji i sprawdzania ich statusu,

  • dostęp do swoich certyfikatów i łatwego zapisu na szkolenia.

 

Za pośrednictwem naszej strony internetowej możesz zgłosić awarię i śledzić status jej naprawy oraz zamówić usługę serwisową i części zamienne. Aby to zrobić, wystarczy wypełnić formularz w zakładce Zgłoszenie Gwarancyjne

 

Z naszą pomocą poszerzysz zakres swoich usług o serwisowanie klimatyzacji. W efekcie stworzysz kompleksową ofertę, dzięki której przyciągniesz rzeszę nowych klientów i będziesz cieszył się dobrą opinią.

 

Dobry serwis klimatyzacji to podstawa, aby móc w pełni korzystać z jej innowacyjnych funkcji. Dzięki współpracy z naszą firmą zyskasz solidnego partnera biznesowego i szybko rozwiniesz skrzydła. Naszym klientom oferujemy profesjonalny, fabryczny serwis marki MDV. Jest to niepowtarzalna szansa, aby uczyć się od najlepszych. Zapraszamy!

Sprawdź również

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe) w trzech głównych celach: by analizować statystyki ruchu na stronie, by kierować do Ciebie reklamy w innych miejscach w internecie, by wyświetlać Ci filmy na naszej stronie. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.